Co a jak grilovat?

   Ministr práce 16.9.2001

Pár tipů na dobrou mňamku

 

Kolegové z jiných resortů jsou sice toho názoru, že na gril patří pouze flák masa, ale já jsem mínění jiného. Na grilu se dá udělat cokoli a ještě ke všemu to může i báječně chutnat. Asi největší klasikou je již zmiňovaný flák masa po cizinecku, nazývaný STEAK. Klasický steak pochází z Ameriky a jeho předchůdce se dělal na „Divokém západě“, v čase kovbojů a indiánů. Maso na tuto pochoutku ze získávalo ze zadní kýty od bizona nebo z bizoního filetu. Filet je nejkvalitnější díl masa. U hovězího je to svíčková u vepře je to panenka. My ale budeme pracovat s masem jiného druhu, protože tyto kvalitní kousky jsou velice drahé. Rozhodl jsem se zde popsat grilované pokrmy z masa hovězího, vepřového, drůbežího a rybího.   Hovězí maso
Nejlepší partií, pokud vynechám svíčkovou, je zadní hovězí nebo roštěnec. Způsob přípravy je velice obdobný. U hovězího mase se držíme zásady: čím déle je maso vystaveno vysoké teplotě uhlí, tím více tvrdne a stává se v zubní dutině nezpracovatelným. Proto nekrájíme tak silné plátky (u roštěnce max. 1,5 cm a u zadního hovězího do 3 cm). Maso se lehce naklepe a musí se zprudka zatáhnout. Tj. u roštěnce maso necháme po jedné minutě z každé strany zatáhnout, aby neutekla velice ceněná šťávička a potom doděláme 2-3 minuty z každé strany podle síly masa. U zadního je zatahovací proces stejný, pouze dodělání trvá déle a to zase podle síly jednotlivých plátků. Nejlépe však maso před sejmutím z grilu rozříznout a pohledem zkontrolovat momentální stav. Maso by mělo být růžové a měla by z něj vytékat šťáva. Pokud je maso rudé, tak raději necháme ještě chvíli dojít. Né že by napůl udělaný steak nebyl dobrý, ale v dnešní době, kdy nevíme co se v mase ukrývá za různé potvůrky bych volil raději steak dobře prodělat.
  Vepřové maso
Je to maso, které není tak složité na přípravu a nemusí se při grilování tolik hlídat. Nejvhodnějšími partiemi jsou: vrchní šál z kýty, kotleta bez kosti a krkovice. Pokud víme, že konzumace alkoholu při grilování překročí meze slušných lidí tak bych doporučil každé 2 libové plátka proložit grilovaným bůčkem. Aby se trochu vymastilo hrdlo. Plátek vepřového masa se griluje tak 4 minuty z každé strany, přičemž zatahovací proces je na chlup stejný jeko u masa hovězího. Proč kotleta bez kosti? Aby nedocházelo k pálení kostní hmoty při silnějších plátcích. Pak to u grilu smrdí jako v kafilérce.   Drůbež
Při našich akcích se velice osvědčila kuřecí prsíčka, takže o nevykoštěném kuřecím mase se nebudu ani zmiňovat. Drůbeží maso naklepeme tak jemně, že ho skoro ani nenaklepeme. Nechceme z toho mít přeci fašírku. Maso děláme max. 2 minuty z každé strany. Podle zkušenosti je dost vysušené, ale dá se docílit i toho, že bude maso pěkně šťavnaté. Po naklepání maso obalit v Solamylu.
  Ryby
Nejlépe grylovatelnou rybou jsou čerstvé ryby a to pstruzi a tresky. Čím menčí ryba, tím lepší. Koření se na rybu musí používat velice opatrně a musíme volit vhodné druhy. Velice vhodným kořením je česnek a zázvor.
  Zelenina
Nejvhodnější zelenina na grilování je zelenina s malým obsahem vody. Baklažány, patizony, cukety, ale i rajčata, která se nejprve zbaví vnitřků. Zelenina se dá plnit různými směsi mas a koření. Rajčata plněná mletým hovězím okořeněná provensálskými bylinami jsou vskutku lahůdkou.
  Dresinky
Vím, že je barbarské kazit chuť masíčka nějakými omáčkami. Ať už je to tatarka, keču nebo hořčice. Vytvořili jsme si vlastní odlehčený dresink, který nám nezatěžuje trávící ústrojí, člověk se při jeho konzumaci dokonce i osvěží. Je namýchán z bílého jogurtu a směsi řeckých koření. Pokud tento super dresink zbyde, je to také prima prostředek na léčbu ranní kocoviny. Musí však být vychlazený a nesmí v něm být popel z cigaret nebo vajgly.
  Ještě pár zásad: –   při nakládání masa používat pouze olivový olej a to v omezeném množství, je to proto, aby olej neokapával do uhlí a    nedocházelo k hoření plamenem –  na otáčení masa v žádném případě nepoužívat vidličku, ale pěkně kleštičky – aby nevytekla šťáva –  zajistit si dostatečné osvětlení grilovací plochy – spálené maso vypadá potmě docela hezky –  uhlí musí být tak žhavé, že musí být úplně bílé –  používejte briketky z dřevěného uhlí   Grilování je tak široká oblast, že se budu rozmýšlet o nějaké samostatné webové stránce, kde by se tato problematika mohla rozebrat do posledního zrnka pepře.

 

Co nakoupit na akci? (ver. 2002)

 

22.4.2002 Ministr práce

Nákup

 

            Tento článek bude sloužit jako manuál pro nákup surovin na naše společné akce. Může se totiž stát, že ministr pověřený touto zodpovědnou činností nebude moci nákup provést, takže ho bude muset nahradit jiný z ministrů. Nákup pro naše grémium by měl vypadat následovně.

Maso

Množství Druh masa Poznámka
6 kg   kuřecí prsa       (kupovat výhradně v krámku Na Hradbách i když to tam smrdí – jsou tak o 30 Kč/1kg levnější než ostatní vydřiduchové)

1,5 kg  vepřová kýta b.k.  koupit u Hrbka a říct, že je to pro domácího vybere lepší materiál

1 kg  vepřový bok b.k.  koupit také u Hrbka a říct to samé, hlavně  co nejlibovější

Pití

Množství Druh Poznámka
2 basy   G 10 u Libora – vyveze to na rudlíku před krám
1 basa G 12  také tam
1 lahve Pepsi  v Kauflandu
3 lahve Dobrá voda perlivá   v Kauflandu
2-3 lahve Kentucky Jack kdekoliv – tam kde to bude nejlevnější

KořeníMnožství Druh Poznámka
3 bal   Zaziky    musí to být od Vitany, jinak nebrat!!!!!!!! Pokud neseženete, tak na jeden velký jogurt je potřeba 4 salátové zálivky jogurtové od Knorru.

3-4 bal   Grilovací koření  výrobce firma Horn – balení stojí 3,90 Kč.
1 bal Bazalka  Všechno koření kromě Zaziků koupit v Kauflandu. Zaziky vede Libor nebo Bezovka.

1 bal  Oregano
1 hlavičku česnek

Další

Množství Druh Poznámka
1 kg cihla žlutá
4 ks chléb pokud některý z ministrů přijede 2. den, tak jen 2 ks.

4 ks  veka platí to samé jako s chlebem
2 ks Rama veliká   to je na bylinkové máslo
1 kg  Sůl to stačí pouze na 1. akci v sezóně
2 pytle  dřevěného uhlí
2 pytle grilovacích briket
1 ks toaleťák   hlavně Family – modrý
5 ks  zapalovač v Kauflandu u pokladen
2 ks  eko podpalovač
1 bal alobal

To si myslím, že je vše, ale zároveň doufám, že tento seznam se časem změní postupným dolaďováním na pevnou normu.

Zároveň apeluji na ministra financí, aby u některého bankovního domu založil konto pro naši skupinu, kam by jsme posílali členské příspěvky, ze kterých by se jednou za čas udělala nějaká ta akce. Totiž, když se přispívá po málu, tak to není taková rána, jako když musíte tasit pětikilo najednou.

S pozdravem

Michal Häusler

Ministr práce – v.r.